← Back to Book Detail

4.8 Leasing Summary Calculations (97/92) -- Corporate Finance

Browse
105%

4.8 Leasing Summary Calculations

4.8 Leasing Summary Calculations The Leasing Problem, as conceived from a ceteris paribus perspective, involved just three steps. Depreciation The principal was calculated as $2,076. The assumed life is 15 years. $2,076 ÷ 15 = $138 (Depreciation Expense) $2,076 – 138 = $1,938 (New Asset Balance) Amortization The interest rate is 5%. The annual lease payment is $200. ($2,076) (0.05) = $104 (Interest) $200 – $104 = $96 (Amortization) $2,076 – 96 = $1,980 (New Liability Balance) Adjustment to Equity The basic accounting equation is: A – L = E. Therefore: ∆A – ∆L = ∆E. Assets decreased by $138, the amount of the depreciation. Liabilities decreased by $96, the amount of amortization. (138) – (96) = (42) Eq Beg. = $1,000 Less: (42) Eq End = $958
← Previous Chapter Next Chapter →