We're having a bit of a dispute at my office as to how this question should be interpreted.

**Time 1 = 0.6053 seconds Time 2 = 1.3477 seconds

What percentage faster is time1 to time 2?**

I am of the believe that if you have a time of X seconds. X/2 (half as long) is 100% faster.

My solution to this problem is calculated as

(T2/T1)-1

1.3477/.6053 - 1 = 1.2265

Other people are saying that you should just look at these as numbers and calculate it like

1- (T1/T2)

1- .6053/1.3477 = .5508

(the answers above are rounded).

Edit
Report